5 tipů jak přežít svátky jara ve zdraví






Slovenská Velikonoce je bohatá nejen na tradice, ale i těžká jídla. Po období půstu si rádi dopřejeme stůl plný uzenin, klobás a koláčů. Přesto se svátky jara dají oslavit i ve zdravějším duchu. A vůbec přitom nemusíme porušit tradice. Inspirujte se.

Vsaďte na jarní zeleninu

Jaro vyzývá k porci sezónní zeleniny. „Zejména na Zelený čtvrtek je zvykem servírovat něco zeleného, ​​nejčastěji špenát. Pokud si připravíte špenátovou polévku, dopřejete si štědrou dávku vlákniny, kyseliny listové, vitamínu C, E, betakarotenu a dalších antioxidantů, které mají velký význam v prevenci několika chronických chorob,“ doporučuje doc. MUDr. Jana Jurkovičová ze Sdružení pro zdraví a výživu. Kromě špenátu by na svátečním stole neměly chybět ani jiné jarní druhy zeleniny či bylinek: ředkvička, mladá cibulka, pažitka, petrželka, medvědí česnek, mladá mrkev, listové saláty a podobně,“ radí odbornice.

Pozor na uzené

Přestože uzeniny nenosí nálepku zdravé potraviny, velikonoční stůl si bez nich těžko představit. Nakonec, po dlouhotrvajícím půstu jsou žádanou změnou v jídelním lístku i masité pochoutky. „Námitky vůči uzeninám z pohledu zdravé výživy jsou zejména pro vysoký obsah soli, živočišných (nasycených) tuků, dusičnanů a dehtových látek vznikajících při uzení, které patří ke karcinogenním látkám. Pokud se jich nechceme na Velikonoce vzdát, vhodné je vybírat si kvalitní netučné druhy vyrobené z čisté svaloviny, případně viditelný tuk odstranit,“ říká doc. Jurkovičová. Jejich případnou konzumaci bychom měli vyvážit dostatkem zeleniny. „K masu se jako příloha výborně hodí křen, nejlépe čerstvě nastrouhaný – je to nejen mimořádně bohatý zdroj vitamínu C, ale i více minerálních látek (vápníku, draslíku, hořčíku, síry) a vlákniny,“ radí doc. Jurkovičová.

svátky jara
https://www.shutterstock.com

Nebojte se vajíček

Vajíčka byla vždy symbolem jara a nového života. Stali se však i strašákem kvůli obsahu cholesterolu a riziku salmonelózy v případě, že jsou špatně skladovány. Tato negativa vyvažuje jejich mimořádně vysoká výživová hodnota. „S výjimkou sacharidů a vitamínu C obsahují vejce všechny potřebné živiny – jsou zdrojem plnohodnotných a dobře stravitelných a využitelných bílkovin, zdraví prospěšného tuku díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin a vaječného lecitinu, téměř všech vitamínů a široké palety minerálních látek a stop doc. Jurkovičová. Proti jejich střídmé konzumaci nelze namítat. Pokud je během velikonočních svátků zkonzumujeme více než obvykle, dostatek zeleniny, ovoce a celozrnných obilovin bohatých na vlákninu a rostlinné steroly účinně pomohou našemu organismu zbavit se nadbytečného cholesterolu.

Vařte na dobrých tucích

Velikonoční menu můžete ozdravit i správnou přípravou. „Ať už připravujete chlebíčky pro šibače, vaříte, restujete nebo pečete velikonočního beránka, používejte místo živočišných tuků rostlinné tukové pomazánky či margaríny. Snížíte tak množství nasycených mastných kyselin ve prospěch zdraví prospěšných nenasycených mastných kyselin v jídle,“ říká odbornice. Výborným zdrojem nenasycených mastných kyselin jsou také vlašské ořechy, lněná semena nebo ryby.

https://www.shutterstock.com

Svátky jara: Utíkejte nejen před šibači

Byla by škoda přežít svátky pouze v kuchyni u stolu. Nakonec i zdravá strava organismu prospěje jen v kombinaci s pohybem. Na rozproudění metabolismu po vydatné hostině dobře padne jarní procházka. Využijte volné chvíle k aktivnímu odpočinku a máte větší šanci, že se vám letos žaludeční nebo žlučníkové potíže obloukem vyhnou.

Sledujte nás i na sociálních sítích




Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Eva Nováčková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj:
woman.sk