Není typické myslet na možný nedostatek vitaminu B12, když se cítíte unavení, roztěkaní a letargičtí, pokud vám takový nedostatek nebyl diagnostikován dříve. Navzdory množství dostupných informací to není nedostatek, na který by se všeobecně upozorňovalo.
Místo toho se vracíme k tomu, co známe. Cítit se unaveně? Musí to být příliš mnoho bezesných nocí nebo nedostatek železa. Pochodujete z jedné místnosti do druhé a zjistíte, že jste zapomněli důvod, proč jste tam vešli? Většina z nás to přičítá nedostatečné koncentraci nebo věku. Cítíte pláč bez zjevného důvodu? PMS má na co odpovědět, ale tentokrát to tak nemusí být.
Nízká hladina vitaminu B12 je relativně snadno léčitelný nedostatek živin, ale pokud se neřeší, může vést k vážnějším zdravotním stavům – včetně těch, které ovlivňují nervový systém.
Co je vitamín B12?
Vitamin B12 je ve vodě rozpustný esenciální vitamin. Přirozeně se vyskytuje v potravinách, jako jsou živočišné produkty, a přidává se do jiných, jako jsou alternativy rostlinného mléka, vysvětluje Signe Svanfeldt, nutriční specialistka Lifesum. (otevře se na nové kartě).
Na rozdíl od některých jiných si vitamín B12 tělo nedokáže vyrobit a musí být přijímáno potravou. Abychom zůstali zdraví, potřebujeme přibližně 1,5 až 2 mikrogramy denně. Pokud kojíte, pak je doporučení mírně vyšší na 2,5 mikrogramu každý den. „Toho lze ale snadno dosáhnout tím, že sníte dvě velká vejce nebo 150 g tresky,“ říká.
Další potraviny bohaté na vitamín B12 jsou obvykle živočišného původu, vysvětluje Dr Thom Phillips z Forth (otevře se na nové kartě). „Mezi ně patří červené maso, drůbež, mléko a jogurt,“ říká. „Můžete zvýšit příjem zvýšením hladiny této potraviny ve vaší stravě nebo výběrem kvalitního doplňku.“
Proč potřebujeme vitamín B12?
Vitamín B12 je nutný k dokončení mnoha přirozených procesů v těle, vysvětluje Dr. Phillips. „Pracuje s folátem [folic acid when man-made] a vitamín C, který pomáhá tělu vytvářet nové proteiny a je zásadní pro tvorbu červených a bílých krvinek, opravu buněk a syntézu nové DNA,“ říká.
V mnoha ohledech také odráží výhody vitaminu D, protože nedostatek vitaminu B12 je spojen s nižší náladou a změnami mozkových funkcí díky nižší úrovni produkce serotoninu.
V minulých letech studie University of Sydney (otevře se na nové kartě) vysvětluje, že se předpokládalo, že se nedostatek rozvine až po několika letech a pouze u lidí s perniciózní anémií nebo u těch, kteří dodržují přísnou vegetariánskou dietu. Novější výzkumy však naznačují opak a je zcela možné vyvinout tento vážný stav jen tím, že nebudete mít dostatek základního vitamínu.
Příznaky nedostatku vitaminu B12
1. Světlý nádech pleti
Ti, kteří trpí nedostatkem vitaminu B12, si mohou všimnout, že jejich kůže začíná blednout do žluta. „Toto je stav zvaný žloutenka,“ vysvětluje Melanie Kingová, lékárnice z Pharmacy2U (otevře se na nové kartě). „Stává se to proto, že nedostatek B12 způsobuje rozpad více červených krvinek.“
Když se to stane, říká, že odpadním produktem je proces zvaný bilirubin, který vzniká a způsobuje žloutnutí kůže.
2. Bolestivý, červený jazyk
Pokud zaznamenáte jakékoli změny tvaru nebo vzhledu svého jazyka nebo pociťujete bolest jazyka, měli byste okamžitě navštívit lékaře, protože jde o jeden z největších příznaků nedostatku vitamínu B12.
„Jazyk se může jevit jako jasně červené skvrny a může také změnit tvar a být bolestivý,“ říká King. „To se stává asi v 1 ze 4 případů nedostatku B12.“
3. Změny vašeho vidění
Zjištění, že se váš zrak zhoršuje, je bohužel přirozenou součástí stárnutí, ale pokud jste si během krátké doby všimli významných změn, stojí za to zvážit nedostatek vitamínu B12 jako příčinu.
„Nedostatek vitamínu B12 může způsobit poškození zrakového nervu a vést k rozmazanému vidění,“ říká King. „Někdy může být ovlivněno i vnímání barev.“
4. Změna neurologických schopností
Paměť, porozumění a úsudek jsou ovlivněny našimi hladinami vitaminu B12 – i když není zcela jasné, proč tomu tak je.
„Předpokládá se, že tělo potřebuje vitamíny B12, aby vytvořilo chemikálii nálady serotonin,“ říká King. To je také hlavní důvod, proč studie, včetně studie Kalifornského institutu behaviorálních neurověd a psychologie (otevře se na nové kartě)spojili nedostatek s vyšší mírou deprese.
„Pokles kognitivních funkcí způsobený nedostatkem lze zvrátit léčbou B12, ale podávání B12 navíc neléčí kognitivní pokles způsobený jinými faktory,“ dodává.
Dalším důvodem změn v kognitivním chování je to, že B12 ovlivňuje váš nervový systém – včetně mozku. „To se projevuje příznaky jako mravenčení a můžete si všimnout změn ve způsobu, jakým chodíte a pohybujete se,“ dodává King. „Můžete také vyvinout problémy se zrakem a řečí.“
5. Anémie
Téměř u 30 % žen byla oficiálně diagnostikována anémie, což je stav, kdy máte méně červených krvinek nebo nižší hladinu hemoglobinu v každé krvince, než je obvyklé. Podle Světové zdravotnické organizace to platí pro více než půl miliardy žen ve věku 15 až 49 let. (otevře se na nové kartě) (SZO).
Existuje důvod, proč často spojujeme nedostatek železa s únavou, protože je to jedna z nejčastějších příčin, ale nedostatek vitamínu B12 je další příčinou tohoto stavu.
„Pokud je to tak,“ říká King, „můžete také zaznamenat další příznaky, jako je únava, letargie, pocit na omdlení, bolesti hlavy, bledá kůže, bušení srdce, ztráta chuti k jídlu a ztráta hmotnosti.“
Jak závažný je nedostatek vitaminu B12?
Je důležité získat pomoc pro nedostatek B12, pokud je u vás diagnostikován, říká King. „Mnoho příznaků nedostatku vitaminu B12 lze léčit a jsou reverzibilní, pokud jsou zachyceny včas. Čím déle se však neléčí, tím vyšší je riziko trvalého poškození,“ vysvětluje.
„Kromě neurologických změn mohou další dlouhodobé účinky zahrnovat problémy s plodností a zvýšené riziko rakoviny žaludku, pokud je váš nedostatek způsoben perniciózní anémií. To je stav, kdy imunitní systém napadá buňky v žaludku, které absorbují vitamín B12.“ “ Z těchto důvodů je nejlepší vyhledat lékařskou pomoc místo toho, abyste sami léčili stav.
Kdy navštívit lékaře
Nedostatek vitaminu B12 se může objevit z několika důvodů, může vést k vážným problémům a může být součástí širšího zdravotního problému, takže pokud pociťujete některý z příznaků – nebo kombinaci všech – pak je důležité navštívit svého lékaře. co nejdříve.
„Někteří mohou mít potíže se vstřebáváním vitamínu B12 ze stravy z různých důvodů, včetně léků, nemoci nebo věku, protože schopnost absorbovat vitamín B12 klesá s věkem a nástupem perimenopauzálních příznaků,“ říká Svanfeldt.
„Nedostatek B12 může nastat také z různých jiných důvodů, jako je nedostatek vitamínu B12 ze stravy. To je docela běžné u těch, kteří jsou na striktně rostlinné stravě a neberou doplňky,“ říká Svanfeldt.
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com
Zdroj: womanandhome.com