5 rad, jak se na jaře dostat do formy






S přicházejícím jarem na nás útočí i takzvaná jarní únava. Pocit nedostatečné výkonnosti často pramení z našeho způsobu života během zimy. Obvykle totiž konzumujeme těžká, masitá jídla a zapomínáme doplňovat ovoce a zeleninu. Navíc kvůli studenému a nevlídnému počasí mnoho z nás omezuje pohyb. V tomto článku vám poradíme, jak po takové zimě přelstít pocit jarní únavy a dostat se opět do formy.

1. Zajistěte si dostatečný příjem koenzymu Q10

Koenzym Q10 je látka, kterou je naše tělo schopno si do značné míry vytvořit samo. Její nedostatek však může vést nejen k chorobám srdečního aparátu, ale také k poklesu výkonnosti a odolnosti organismu a orgánů. Proto je vhodné koenzym do těla průběžně doplňovat. „Ve věku kolem 20 let jsme s tvorbou koenzymu Q10 soběstační. Už ve 40 letech však srdce umí vytvořit pouze 68 % původního obsahu koenzymu a v 80 letech klesne produkce pod polovinu. Tvorba je ještě více omezována, pokud trpíme zdravotními problémy nebo užíváme léky na snížení cholesterolu.

2. Načerpejte vitamín D

Vitamin D se tvoří v naší pokožce působením slunečního záření. Tato tvorba je možná zejména v jarních a letních měsících, přes zimu naopak tělo čerpá vitamín D z nahromaděných zásob. Proto bychom měli na začátku jara, kdy jsou dny ještě krátké a slunečního svitu není mnoho, svému tělu vitamín D doplnit. Přispívá totiž k normální funkci imunitního systému a slouží k udržení normální činnosti svalů a stavu kostí. Jako jeden z mála vitamínů jej nenajdeme v listové zelenině. Vitamin D se získává pouze ze slunečního záření nebo ryb. Jelikož přes zimu všechny zásoby vitamínu D spotřebujeme a ryby nekonzumujeme v dostatečném množství, je vhodné doplnit je ve formě výživových doplňků.

3. Zbavte se škodlivých látek v těle

Po zimě je naše tělo zaplaveno řadou škodlivých látek. Právě kvůli nim se můžeme na jaře cítit velmi unavení, ve stresu a můžeme být i náchylnější k nemocem. V rámci očištění těla od těchto škodlivin je velmi dobré posílit játra a její činnost. Právě játra totiž stojí za úspěšnou detoxikací našeho organismu. K jejímu posílení jsou vhodné například výtažky z ostropestřce mariánského. Na našem trhu je najdeme pod názvem silymarin a kromě ochrany jater a její detoxikace pomáhá podporovat také čištění celého těla.

4. Nezapomeňte na pohyb a tekutiny

Na jaře bychom neměli zapomínat na pohyb. Během něj se totiž vylučuje hormon serotonin, který zbavuje naše tělo stresu, úzkosti a špatné nálady. Vhodná je jakákoli pohybová aktivita – od běhání, přes procházky na kole nebo tanec až po klidné procházky v přírodě. Díky nim si můžeme dopřát chvilku sami pro sebe, která nám prospěje v každodenním boji proti stresu. V souvislosti s pohybem je nutno nezapomínat na dostatečný příjem tekutin, denně bychom měli vypít alespoň dva litry vody, čaje, minerálky nebo džusu.

5. Pomozte si vitamíny C a B

Proti jarní únavě lze bojovat celou řadou prostředků. Mezi ně patří například vitamín C, který lze nalézt v šipkách, kapustě, brokolici a zelí. Podobně bychom měli do jídelníčku zařadit zdroje vitamínů skupiny B, tedy například vnitřnosti, pšeničné klíčky, pivovarské kvasnice nebo luštěniny. Vitamin C a vitamíny skupiny B přispívají k normálnímu energetickému metabolismu a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Kromě toho tyto vitamíny pomáhají k normální psychické činnosti a normální činnosti nervové soustavy. Vitamin C navíc přispívá k normální funkci imunitního systému.

Sledujte nás i na sociálních sítích




Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Eva Nováčková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj:
woman.sk