Balayage existuje již desítky let, a přesto jeho popularita stále roste, protože stále více z nás vyhledává povrchové úpravy nenáročné na údržbu a přirozeně vypadající – ale je třeba vzít v úvahu několik věcí, předběžnou schůzku…
Balayage, který si upevňuje své místo mezi nadčasovými styly a zároveň se nachází zpět ve vlasových trendech roku 2024, je vzhled, který stále dává a nabízí všestrannou a minimální udržovací alternativu k tradičnějším melírům. Já sama si už více než deset let nechávám upravovat barvu vlasů. Na začátku bych vždy požádal o plnou – nebo poloviční hlavu melíru, který oproti mým přirozeným brunetovým vlasům často vypadal jako pruhovaný. Postupem času jsem zjistila, že čím víc melírů budu mít, tím měkčí bude kontrast – ale hůř odrosty vypadaly. Teprve v roce 2020 jsem měl schůzku s Christel Barron-Hough, specialistkou na barvy a zakladatelkou salonu STIL se sídlem v Chelsea, objevil jsem krásu balayage.
Místo toho, aby mi Christel nabalila vlasy plné fólií, zkombinovala jemné „babylights“ (velmi jemné melíry) s balayage, aby vytvořila to, co nazývá „LA Blonde“ – kde se měkčí, tmavší kořínek setkává se spoustou jasu přes konečky. Nejen, že to dalo mým vlasům hřejivý, sluncem políbený pocit, ale jak barva rostla, smíchané odrosty vypadaly přirozeně. Nyní, totální konvertita, balayage se stal mým oblíbeným – a může se stát i vaším, ale i když existuje spousta kladů (jak jsem nastínil), existuje také několik bodů, které by profesionálové chtěli, abyste věděli. .
Co byste měli vědět, než získáte balayage, podle editora krásy
Navzdory tomu, co si možná myslíte, balayage není perse na barvu vlasů – spíše je to technika barvení vlasů. „Balayage je převzato z francouzského slova ‚zametání‘,“ říká Adam Reed, oceňovaný kadeřník a zakladatel ARKIVE Headcare, což je technika, kterou odborníci používají. „Barva se natírá (nebo natírá) přímo na určené části vlasů bez použití fólie,“ pokračuje. Výsledky? „Přirozenější, sluncem políbený odstín, bez jakéhokoli ostrého kontrastu mezi barvami.“
Balayage, původem z Francie (odtud název), je stará technika, která si poprvé získala popularitu v 80. letech. Postupem času se vyvíjející „je to nyní něco docela jiného, než bylo původně zamýšleno,“ poznamenává Reed, který nám říká, že původně bylo zamýšleno dodat přirozeným vlasům rozměr sluncem políbený. „Stylisté od té doby přizpůsobili techniku a vytvořili složitější a všestrannější barvy vlasů.“
Pokud debatujete o vrcholech vs balayage na další schůzce, vězte, že konečné výsledky jsou velmi odlišné. „Tradiční melír má jednotnější konečný výsledek,“ říká Christel, když jsou vlasy nasycené barvou od kořínků ke konečkům. „Zatímco balayage často vypadá měkčí a smíšenější díky tomu, jak je barva na vlasy aplikována.“ Máte chuť to zatočit? Před rezervací v…
1. Balayage není jen pro blondýnky
Protože se jedná o techniku zesvětlování vlasů, balayage je často spojována s blond vlasy. Techniku však lze použít na všechny barvy vlasů. Vyhledávání výrazů „čokoládová balayage“, „bordová balayage“ a „zázvorová balayage na hnědých vlasech“ v poslední době na Googlu prudce vzrostlo – důkaz toho, že mnozí z nás touží přidat rozměr tmavšímu základu.
„Balayage můžete absolutně použít i pro tmavší hloubky, funguje skvěle pro brunetky,“ ujišťuje Christel, která často používá jemné karamelové, kaštanové a teakové tóny, aby tmavým vlasům dodala lehkost.
2. Může být nenáročný na údržbu
Možná věc, kterou na balayage (nebo jemných alternativách jako „camouflage“) miluji nejvíc, kromě jemného, sluncem zalitého povrchu, je fakt, že je nenáročný na údržbu. Dříve jsem si melír rezervoval s odstupem šesti až osmi týdnů – a v osmém týdnu vypadal tlustý pruh tmavého odrostu strašně. Ale s balayage mám tendenci rezervovat si barvu jen dvakrát až třikrát ročně. „Je to velmi nenáročné na údržbu,“ říká Christel. „Údržba může trvat od 10 týdnů do šesti měsíců, v závislosti na směsi.“
„Původně to bylo vytvořeno jako technika jednou nebo dvakrát ročně, aby napodobila přirozený vzor zesvětlení slunce,“ říká Reed. Před létem se klienti objednávali na balayage, takže to vypadalo, že jejich vlasy byly na dovolené a chytly slunce. „Nyní je balayage celoroční barevná služba s mnoha klienty, kteří se rozhodnou upravit tóny pro roční období – což znamená, že může vyžadovat více údržby, ale to stále závisí na vaší zvolené technice,“ uvádí Reed.
3. Výsledky se liší od zvýraznění
Zatímco melír a balayage lze použít k zesvětlení a rozjasnění vlasů, tyto dvě techniky poskytují velmi odlišné výsledky. Jak již Christel zmínila, tradiční melír má jednotnější výsledek. „Barva je umístěna co nejtěsněji ke kořeni, než je úhledně zabalena do fólie,“ říká. Fólie udržují barvy oddělené – což vám dává jednotný (nebo příležitostně pruhovaný) povrch. Jak odlesky odrůstají, bývá patrná linie opětovného růstu.
„Klíčovým prvkem pro balayage je ručně natřít vlasy a nechat je přirozeně sedět na hlavě,“ říká Christel. To vytváří měkčí směs a činí opětovný růst kořenů méně patrný. Způsob, jakým je barva natřena na vlasy, může vytvořit různé výsledky, například: „balayage lze použít k vytvoření robustního texturovaného vzhledu nebo jemných bezešvých směsí pomocí technik povrchového barvení,“ poznamenává Christel.
4. Funguje na všechny typy vlasů a textury
Vzhledem k tomu, že se jedná o techniku malování z volné ruky, je zde větší volnost při úpravě barvy v závislosti na konkrétním typu vlasů a potřebách. „Na kudrnatých texturách může fungovat opravdu dobře,“ říká Christel a dodává, že barvu lze strategicky umístit, aby kudrnám dodala pohyb a rozměr.
„Jen si musíte uvědomit, jak moc se vlasy po zatažení stahují. Pokud jsou hodně pružné, musíte je nejprve vyfénovat a poté nalakovat, ale poté je lze sušit kudrnaté.“ U jemných vlasů a volných vln může namalování objemnějších částí vlasů vytvořit iluzi většího objemu.
5. Není to méně škodlivé než jiné barevné techniky
Na rozdíl od toho, co jste si mohli přečíst jinde, „není nutně pravda, že balayage vlasy méně poškozuje,“ zdůrazňuje Christel. Podle ní je kvalita vlasů jedince rozhodujícím faktorem, kolik barvy může přijmout (to znamená, že některé typy vlasů jsou náchylnější k poškození barvy než jiné). Adam dodává, že „záleží i na použitém produktu a četnosti nanášení. Ale neřekl bych, že to škodí více či méně než jakákoli jiná barevná technika.“
Díky tomu „balayage často dává trochu měkčí vzhled a je méně náročný na údržbu, takže na oplátku děláte méně vlasům,“ poznamenává Christel.
Proč si myslíme, že balayage je skvělá volba
Jak jsme uvedli výše, balayage má mnoho výhod. Za prvé, je neuvěřitelně všestranný a super lichotivý pro všechny. Můžete se rozhodnout pro hlubší bronde balayage a la Rosie Huntington-Whiteley a Gisele Bündchen, nebo můžete experimentovat s brunette balayage a karamelovými tóny jako Queen Bey a Kaia Gerber. Opravdu existuje směs balayage, která vyhovuje všem.
A co víc, tato technika dokáže vlasy zcela proměnit – aniž by vyžadovala velkou údržbu. Ručně malované části vlasů často postupně splývají s kořínky pro jemnější odrůstání, které není patrné. To znamená, že schůzky lze rozložit – ušetříte peníze. Funguje také dobře s jinými technikami barvení vlasů, jako jsou babylights a rozmazání od kořínků. Doporučujeme konzultaci s odborníkem na balayage, abyste prodiskutovali vzhled, o který usilujete, a jak jej nejlépe dosáhnout. Zatímco balayage poskytuje přirozeně vypadající povrch, melír je skvělý pro odvážnější vzhled nebo razantnější změnu barvy.
Naše pre-balayage go-tos
RRP: 28 liber
Důkladně si vyčistěte vlasy a odstraňte veškeré nahromaděné produkty před schůzkou s balayage s tímto detoxikačním šamponem od OUAI. Formulován s hydrolyzovaným keratinem, časem také posiluje prameny.
Philip Kingsley elastifikační hloubkové ošetření
RRP: 21 liber
Před každou schůzkou s barvením vlasů udržujte prameny ve špičkovém odstínu jednou týdně kondicionérem, jako je Elasticizer Philip Kingsley. Tento hrdina vlasové péče plný olivového oleje, glycerinu a hydrolyzovaného elastinu pomáhá opravit poškození, zvýšit lesk a uzamknout vlhkost.
Act+Acre Cold Processed Detox pokožky hlavy
RRP: 42 liber
Přípravek Act+Acre Cold Processed Scalp Detox před šamponem, bohatý na oleje, vyživuje pokožku hlavy, reguluje tvorbu kožního mazu a zklidňuje podráždění pro vaši dosud nejzdravější hlavu. Vmasírujte několik kapek do pokožky hlavy a nechte působit 20 minut, než se opláchne šamponem.
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com
Zdroj: womanandhome.com