Určitě i vy máte v okolí člověka, který si automaticky v každé situaci představuje ten nejhorší scénář. Neustále ho sužují negativní myšlenky, které vyúsťují do pocitů beznaděje, ačkoli nic špatného se neděje. Takové nastavení se nazývá katastrofické myšlení nebo odborně kognitivní zkreslení a vede k úzkostným stavům a depresím různé intenzity.
Pokud máme katastrofické uvažování, nevědomě překrucujeme všechny okolnosti do hypotetických situací, při kterých se vše pokazí a nic nevyjde, jak by mělo. Předem si myslíme, že na nové pracovní pozici neuspějeme, nevyhrajeme žádný konkurz, nepodaří se nám vychovat vzorného potomka, nezvládneme nové úkoly, které před nás život postaví. Výsledek? Pravidelně se budeme cítit na dně, obávat se každé další minuty a mít katastrofické myšlenky.
Svět přes čočku katastrofy
Lidé, kteří jsou negativisticky naladěni, mají sklony k nadměrnému zveličování chronické bolesti a zdravotních stavů, protože se na ně dívají skrze čočku katastrofy. I ta nejmenší drobnost v jejich životě, která není pozitivní, je katastrofou hodnou potopení Titaniku. Když vnímají všechno mnohem horší, než to ve skutečnosti je, maličkost se změní na kopec problémů.
Jak zastavit negativní myšlení?
1. Uvědomme si své negativní myšlenky
Prvním krokem při řešení jakýchkoli problémů, které ovlivňují duševní zdraví, je uvědomit si, že skutečně existují. Když víme, s čím máme co do činění, snadněji uděláme nápravu. Například – všímejme si jak často zareagujeme během dne negativně, i když se situace může vyvinout absolutně jinak. Snažme se změnit toto nastavení. Dejme šanci tomu, že něco, o co se snažíme, může dopadnout dobře, že cosi se nám povede.
2. Nesnažme se negativní myšlení zablokovat
Když se snažíme na něco nemyslet, nakonec na to myslíme mnohem častěji, ne-li pořád. Takže, nevyhýbejme se zcela negativním myšlenkám, které se v naší mysli objevují. Přijměme je, avšak jen jako alternativu k jiným, pozitivním možnostem.
3. Žijme tady a teď
Naučme se netrápit se minulostí a nežit ve strachu z budoucnosti. A především – zaměřme pozornost na přítomný okamžik. Všímejme si, co se skutečně děje v našem životě právě v tomto okamžiku, pomůže nám v tom soustředění na předměty kolem vás.
Ještě lépe se nám bude proti negativním myšlenkám bojovat, pokud do života přidáme trochu pohybu a kvalitní spánek. Cvičením se vyplavují endorfiny, které zlepšují náladu, takže vždy, když nás přepadnou trýznivé představy, jděte na procházku, kolo či zaběhat si.
Sledujte nás i na sociálních sítích
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com
Zdroj:
woman.sk