Bolesti hlavy během menstruace: Trápí i vás?






Bolestivé křeče, nadýmání, zvýšená chuť k jídlu a – samozřejmě – krvácení. Zná to většina z nás. Může to být ještě horší? Ano, pokud se přidá takzvaná menstruační migréna.

Bolesti hlavy během menstruace jsou tím posledním, co bychom při tom všem ještě chtěli zažít. Nepříjemná pulzující bolest se často pojí právě s prvními dny menstruace nebo dny těsně před ní. Nepříjemnou diagnózou trpí mnoho žen, ale málokterá z nás ví vlastně proč to je a jak si pomoci. Obvykle to řešíme pilulkou proti bolesti. Naštěstí tyto bolesti za den dva ustoupí a ukáží se opět za měsíc.

Kde je příčina?

Podle odborníků způsobuje bolesti hlavy během našich dnů rychlý pokles hladiny estrogenu těsně před začátkem menstruace. Když ovulujeme a z vaječníků se uvolní vajíčko, dosahuje hladiny progesteronu a estrogenu vrcholu. Chvilku zůstanou na špici, ale přibližně o týden později tělo stoplne tvorbu estrogenu a progesteronu, čímž se spustí menstruace. Tento náhlý pokles hladiny estrogenu způsobuje bolest hlavy a zvýšenou citlivost. Přidávají se zúžené cévy a výsledkem je: menstruační migréna.

Co bolest zhoršuje?

Existují však i další faktory, které přispívají k nepříjemným pocitům: dehydratace, větší ztráta krve, špatný spánek. Ženy, které trpí běžnou migrénou mají 60procentní pravděpodobnost, že je potrápí i ta menstruační. Bolesti hlavy může způsobit také hormonální antikoncepce. V každém případě, bolesti hlavy během menstruace mohou být různé intenzity – mírné, ale také velmi silné. Obvykle začínají na jedné straně hlavy. Mohou se přidružit také klasické příznaky migrény: citlivost na světlo, žaludeční nevolnost.

Jak se bolesti hlavy během menstruace zbavit?

Prvním krokem je prevence – dbejme o dostatečnou hydrataci, oddechujme, dopřejme si dostatek spánku. Pokud je bolest nesnesitelná, pomozme si volně prodejným lékem, ale nepřehánějme to! Někteří odborníci doporučují užít aspirin nebo ibuprofen již před očekávanou menstruací, neboť pomohou bojovat se zánětem způsobujícím bušení v hlavě. Užívejme je vždy s jídlem a podle doporučeného dávkování. Při velmi těžkých stavech vyhledejme lékaře.

Sledujte nás i na sociálních sítích




Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Eva Nováčková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj:
woman.sk