Cizrna – zdravá luštěnina






Jedna z nejpopulárnějších luštěnin Blízkého východu je cizrna.

Zatímco u nás, jeho spotřeba není masová, v arabských a středomořských zemích je součástí mnoha skvělých jídel.

Cizrna, jinak nazývaná římský hrách, je luštěnina příbuzná hrachu, která vypadá jako lískový oříšek bez slupky a také jej chuťově připomíná. Vyskytuje v různých barvách – zelené, černé, hnědé a červené, avšak nejpopulárnější je béžová. Pro jeho oříškovou chuť je vhodný pro přípravu pýré, omáček a salátů. Asi nejznámějším pokrmem, připravovaným z této luštěniny je hummus. Historici odhadují cizrnu více než 7500 let, na talířích ho měli už v antice. Dnes je cizrna velmi oblíbená zejména v kuchyních Španělska, Itálie, Francie, Řecka a Indie, výjimečné postavení také zaujímá v arabských a balkánských zemích.

Tato luštěnina má mnoho výhod. Vysoký obsah bílkovin je ideální pro ty, kdo chtějí nahradit červené maso ve stravě. Mimo jiné obsahuje vlákninu, vitamíny E, karoten a kyselinu listovou. Je bohatým zdrojem kyseliny pangamové – vitamínu B 15. Z minerálních látek obsahuje draslík, vápník, hořčík, mangan, železo a fosfor. Konzumace cizrny Vám může pomoci stimulovat tvorbu kolagenu a zlepšit stav chrupavek a pojiv, snížit hladinu cholesterolu, příznivě působí na peristaltiku střev, trávení, detoxikaci organismu, chrání před onemocněním srdce a cév. Cizrnu se připisují i ​​údajné afrodiziakální účinky. Důležitý je také fakt, že má málo tuků a proto patří k nejlépe stravitelným luštěninám.

Lze jej koupit sušený nebo konzervovaný, je k dispozici po celý rok a je snadno skladovatelný. Na rozdíl od většiny sterilované zeleniny, nutriční rozdíl mezi sušenou a konzervovanou cizrnou, je minimální. Konzervovaná cizrna neztrácí žádné živiny, takže volba, jaký cizrna koupit je výhradně na vás. Sušený uskladňujte ve vzduchotěsné nádobě na tmavém místě 12 měsíců. Po uvaření skladujte ve vzduchotěsné nádobě v chladničce jeden až tři dny. Jako mnohé jiné luštěniny i cizrnu je třeba před vařením namočit. Doporučuje se namáčet asi 12 hodin, nejlépe večer před dnem přípravy. Pro vařením cizrnu znovu propláchněte a vodu vyměňte. Vařte jednu až dvě hodiny doměkka.

Sledujte nás i na sociálních sítích




Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Eva Nováčková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj:
woman.sk