Huspenina – zdravý, chutný a levný lék




Přestože si většinu jídel připravených z vepřového masa spojujeme s něčím nezdravým, v případě huspeniny tato rovnice v žádném případě neplatí. Právě naopak, huspenina je přímo lék, a ještě k tomu v mimořádně chutném a voňavém balení. Nejvýznamnější složkou, které huspenina vděčí za své léčivé účinky, je kolagen. Tuto bílkovinu, nazývanou v kosmetickém průmyslu i bílkovinou mládí, obsahují zejména vazivové tkáně, jako jsou kůže, chrupavky, šlachy, klouby. Další významnou bílkovinou přítomnou v huspenině je elastin, který dodává nezbytnou elasticitu tkáním našich vnitřních orgánů (cévy, srdce, šlachy, kůže).

Huspenina

Co je kolagen?

Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina. Skládá se přibližně z 20 druhů základních aminokyselin. Je základní stavební hmotou podpůrných tkání a hlavní organickou složkou podpůrného systému organismu živočichů – chrupavek a kostí, kůže, šlach a vaziv. Tvoří 25 – 30 % všech proteinů v těle savců a je složkou mezibuněčné hmoty v podobě kolagenových vláken. Kolagenová vlákna často tvoří svazky, které měří průměrně 0,5 – 15 μm. V současnosti známe nejméně 27 rozdílných typů kolagenů, označují se I – XXVII.

Za co všechno vděčíme kolagenu?

Kolagen je nezbytný především ve vyvíjejícím se organismu, v dětství a dospívání pro tvorbu kostí, protože vytváří síť pro ukládání vápníku. V dospělosti zase chrání klouby před artrózou, udržuje celý pohybový aparát v dobré kondici, je součástí kloubních chrupavek, šlach, vazivových tkání, pokožky, kostí, zubů a stěn krevních cév. Kolagen tedy ovlivňuje stav chrupavek a zubů, pružnost šlach, pružnost cévních stěn, pružnost a elasticitu pokožky (bílkovina mládí), pevnost a pružnost vlasů a nehtů, zmírňuje vznik celulitidy a napomáhá hojení ran. Důležité však je dodávat jej tělu pravidelně v rámci prevence.

Pokud jste právě podali větší sportovní výkon a nebolí vás nohy, vděčíte za to dobrému stavu chrupavek. Jsou-li v pořádku, pevné, hladké a elastické, mezi klouby vzniká minimální tření (ještě menší tření než při klouzání dvou kostek ledu po sobě). Stačí však malé naštěrbení a proces záhuby se odstartuje. Chrupavka se totiž začne měnit v jakýsi smirek, devastující nejen sebe, ale později i kloub a své okolí. Aby k tomu nedošlo, potřebuje vaše tělo právě dostatek kolagenu.

 
Řeznická huspenina

Je huspenina opravdu jen zdravá?

Určitě se najdou skeptici, kteří budou tvrdit, že konzumací huspeniny sice získáme kolagen, ale za cenu zvýšeného příjmu tuku as tím spojeného cholesterolu. Tady si dovolíme oponovat. Přebytečný tuk se usazuje na povrchu huspeniny a lze jej tak snadno odstranit. V samotném čistém aspiku se tuk nenachází vůbec. Pečlivým odstraněním tuku ze samotného masa (zejména kůží) ještě před vařením lze navíc obsah tuku významně omezit. Ke zdraví prospěšným účinkům huspeniny lze připsat i její samotnou konzumaci, jelikož se jako příloha používá zejména cibule, křen, kvašené okurky či kvašené zelí, což jsou veškeré zdroje vitamínů a vitálních enzymů.

Jak si připravit huspeninu?

Co se týče receptu, napsat jeden, všeobecně platný a celoslovensky uznávaný (tedy celosvětově), by byl úkol snad těžší než usmířit strany válečného konfliktu na blízkém východě. Vždyť jen při zadání slovního spojení „recept huspenina“ najde nejznámější internetový vyhledávač 15800 (!) odkazů. V receptech se to hemží různými druhy koření, bylinek, všelijakými zeleninami, vajíčky, houbami a podobně. Bez čeho se ale žádný recept na huspeninu neobejde, jsou základní suroviny, a sice vepřová kolena, vepřové nožičky a vepřové kůže. Takže bez jakéhokoli nároku na tu pravou nebo nejlepší huspeninu uvádíme recept na tu naši, řeznickou klasiku. Ať se líbí:

Huspenina

Recept mě řeznickou huspeninu

K tomu připojujeme už jen pár tipů:

  • Huspeninu nemícháme, ani do ní zbytečně nevrtáme, jen dáváme pozor, aby nevykypěla. Musí se vařit pomaličku, nesmí prudce vařit, aby byla hezká žlutá a čirá.
  • Huspeninu můžete připravit i do formy na srnčí záda nebo bábovku. V době Velikonoc můžete do huspeniny přidat vajíčko uvařené natvrdo nebo hrášek či kapii. Vyklopený „huspeninový“ dort tak bude zářit barvami.
  • S výrobou huspeniny si počkejte na chladnější počasí. Pro ztuhnutí huspeniny potřebujete chladné místo s teplotou pod 15° Chladnutí neurychlujte vkládáním do mrazničky. Připravte si dostatek vhodných nádob, ideálně mělké a široké.
  • Huspeninu můžete také zasterilizovat do lahví a prodloužit tak její trvanlivost.

Na margo receptu dovolte ještě jednu poznámku. Huspenina z krůtích, kuřecích prsou s brokolicí nebo batátem je asi taková huspenina, jako je čivava pastevecký pes. Vážené dámy a pánové, kteří máte problém s vepřovinou, ale chybí Vám kolagen, pro vás bude schůdnější cesta k němu přes návštěvu lékárny.

A co cena?

Při domácí výrobě huspeniny, kdy si za práci pochopitelně neúčtujeme nic, nám vyšla výsledná cena jednoho litru kvalitní, poctivé huspeniny na zhruba 1 až 1,50 eur. Ovšem pozor! Pokud byste si mysleli, že huspenina je jídlo chudých, mýlili byste se. Huspenina se objevovala již na královských či carských stolech a dnes ji naleznete v nabídce těch nejluxusnějších restaurací, nebo jak zpestřuje nabídku některého rautu pro VIP společnost.

Podtrženo, sečteno:

Huspenina, studené, studenina, studenů, rosol , sulc, želatina, kočáru nebo, chcete-li, aspik je ideální jídlo pro chladné dny v době mezi Vánocemi a Velikonocemi. Vhodně zapadá i do postnějšího povánočního období a blahodárnými účinky kolagenu příznivě ovlivňuje náš zdravotní stav a kondici. Její příprava je poměrně jednoduchá, i když poněkud náročnější na čas. Samozřejmě, jak se vším, ani s konzumací huspeniny to není třeba přehánět. Rozumíme, proč se huspenina neobjevuje v reklamách jako lék na naše klouby a prostředek pro prevenci různých onemocnění, vždyť prodej drahých preparátů a doplňků výživy je určitě lepší byznys.

Ing. Boris HalajSave




Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Eva Nováčková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj:
woman.sk