Jak nezajídat stres






Zkušenosti se „zajídáním“ stresu či emocí, zvláště pokud jsme ve vypjaté situaci, má většina z nás. Pokud jste se po neobvykle náročném dni rozveselili porcí zmrzliny nebo kouskem čokolády, zatímco jste se ventilovali kamarádce, je to v pořádku. Pokud je však emocionální jedení první a nejčastější reakcí na negativní myšlenky či pocity, je na čase to změnit.

Co je to vlastně emocionální pojídání?

Emocionální nebo stresové pojídání je přesně to, jak to zní. Někdy za tím stojí vědomé rozhodnutí, např. když vás vytočí šéf, je vaší reakcí objednat si oblíbenou pizzu. Děje se to zejména tehdy, když saháte po jídle, abyste unikli všemožným špatným pocitům, které prožíváte. Doufáte, že díky jídlu se budete cítit lépe. Častěji se však jedná pouze o bezduchou reakci na neurčité negativní emoce, které neumíte zcela identifikovat. Možná ani nevíte, co vás trápí, ale jste si zcela jisti, že jídlo je ta jediná věc, která vám pomůže.

Emocionální vs. fyzický hlad

Existuje několik jasných znaků, které vám mohou pomoci rozlišit emocionální hlad od skutečného fyzického hladu:

  • Emocionální hlad se obvykle objevuje náhle. Stačí jen pocítit stres či napětí a bum! Máte chuť na chipsy. Na druhé straně, fyzický hlad má tendenci přicházet postupně. Začínáte pociťovat hlad, ale můžete počkat, až se najete – tím máte čas učinit rozumné rozhodnutí, abyste tento hlad uspokojili zdravým jídlem.
  • Emocionální hlad obvykle způsobuje touhu po jídlech sladkých, plných tuků či vysoce kalorických. Nejde jen o chuť na čokoládu – nejraději byste si dali rovnou kus čokoládového dortu. Pro srovnání, když pociťujete fyzický hlad, jste ochotni zvážit několik možnostíkteré váš hlad uspokojí, což znamená, že uděláte také lepší volbu ve výběru jídla.
  • Jakmile je váš fyzický hlad uspokojen, plný žaludek vám dává signál, že už máte dost a tehdy i přestanete jíst. No pokud jsou motorem emoce, je snadné ignorovat, co vám říká žaludek a nakonec toho sníte mnohem víc, jen abyste se cítili lépe.
  • Stresové pojídání vám může v danou chvíli zvednout náladu, ale ostuda a pocit viny vás vzápětí doběhnou. Když totiž dojete jídlo, které reálně uspokojuje váš fyzický hlad, obvykle se potom necítíte provinile.

Tipy jak nezajídat stres

  • Veďte si potravinový deník. Přehled o konzumovaném jídle vám může pomoci zjistit, co je spouštěčem vašeho stresového jídla. Kdykoli cítíte potřebu jíst, poznamenejte si, jaký pociťujete hlad na stupnici od 1 do 10 (1 = jsem tak hladová, až odpadávám; 10 = jsem totálně přejedená). Také si zapište, jak se v daném momentě cítíte. Co vyvolalo vaši potřebu jíst? Jste opravdu hladoví – nebo pociťujete smutek či úzkost?
  • Stůjte si za svými pocity. Už víte, že emoce jsou spouštěčem vašeho hladu, tak proč je nepřiznat? Je v pořádku být občas rozzlobený, vystrašený, osamělý nebo znuděný. Sice může jít o nepříjemné pocity, ale nejsou nebezpečné – a ne vždy je nutné je nějak napravovat. Nechte své emoce přirozeně odejít, aniž byste je soudili. Jsou takové, jaké jsou.
  • Pracujte na schopnosti jak se se svými pocity vypořádat. Vždy, když budete jíst v reakci na stres, je to jen připomínka, že nezvládáte své emoce. Když na vás dolehne stres, zkuste si položit otázku: „Co nejhoršího se stane, když nebudu jíst?“ Ano, úroveň stresu může ještě trochu stoupnout, ale ten pocit i pomine. Necháte-li stres jednoduše běžet, můžete přitom zjistit, že daná situace není pravděpodobně až tak špatná, jak jste si mysleli. Cvičte toleranci svých emocí nebo zkuste najít jiný způsob, jak se vyrovnat se stresem.
  • Hledejte alternativy ke stresovému jídlu. Zkuste jednou za čas popřemýšlet o svých pocitech ao tom, jak vyřešit vaše problémy. Udělejte si seznam věcí, které můžete dělat namísto jídla. Jděte na procházku, abyste si vyčistili hlavu, poslouchejte hudbu, meditujte, čtěte, nebo zavolejte kamarádce a promluvte si.
  • Odučte se své špatné návyky. Emocionální jedlíci neustále živí myšlenku, že nejlepším způsobem, jak léčit negativní emoce, je jídlo. Stejně jako jiné špatné návyky, i emocionální jedení se děje dříve, než jste měli možnost o tom přemýšlet. Například jeden špatný den se může rovnat pěti hodinám sledování televize a kilo zmrzliny. Musíte se proto „odnaučit“ od svých zlozvyků a v případě špatného dne vyzkoušejte dělat něco jiného.
  • Čekejte. Emocionální jedlíci se často obávají, že pokud se nenajedí v momentě jak touží po jídle, bude se tato touha jen zhoršovat. Když však chvíli počkají, možná je překvapí fakt, že toto nutkání pomine. Namísto toho, abyste se okamžitě podřídili své touze, řekněte si, že počkáte několik minut. Je docela pravděpodobné, že vás něco zaujme nebo se pustíte do jiné aktivity a touha po jídle tak po chvíli pomine.

Buďte sami k sobě laskaví a upřímní. Svou roli určitě hraje i trpělivost, když chcete změnit své návyky, zvláště pokud se týkají „zajídání“ stresu. Pokud vám však tento zlozvyk přerostl přes hlavu a zdá se vám, že už nic nezabírá, zvažte individuální poradenství nebo skupinovou terapii.

Sledujte nás i na sociálních sítích




Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Eva Nováčková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj:
woman.sk