Jak se dostat do plavek






Metabolismus v ročních obdobích

Pomalu přichází nejteplejší a nejslunečnější roční období. Teď je tedy ten správný čas dostat se do formy a vystavit naše tělo slunečním paprskům na pláži. Chcete být fit a cítit se příjemně a komfortně? Dáme vám dobrou radu – myslete na pitný režim a sledujte, co jíte!

Odborníci v oblasti sportovní medicíny a vědy často zdůrazňují potřebu „předhydratace“. Jinými slovy, dodržovat pravidelný pitný režim v průběhu celého dne, abyste byli přiměřeně hydratováni ještě předtím, než začnete cvičit. To usnadní hydrataci při posilování, cvičení nebo při různých hrách. Stejně to ovšem platí iv případě, že se nevěnujete pohybovým aktivitám.

Jak se dostat do plavek a před letem do formy?

Je to období v roce, kdy se musíme zaměřit na zdravou stravu, ale také na přiměřenou hydrataci. Pokud nepijeme pravidelně a máme nedostatek tekutin, letní vedra mohou způsobit nepříjemné příznaky. Všichni víme, že čím je tepleji, tím více se potíme a tím více potřebujeme pít. Množství energie vydané při letních aktivitách, jako bruslení, tenis nebo běh, může způsobit pocení a vést ke ztrátě tekutin. Takže nezapomínejte na to, že tekutiny musíte pít před, během i po těchto činnostech.

Většina nízkokalorických a nekalorických sladidel, jako jsou aspartam a glykosidy steviolu (extrakt z listů stevie), jsou několik setkrát sladší než cukr, což znamená, že jejich sladká chuť je doprovázena nižším nebo nulovým obsahem kalorií. Díky tomu jsou potraviny a nápoje, které je obsahují, vhodnou volbou pro lidi, kteří chtějí mít kalorie nebo cukry pod kontrolou bez vlivu na chuť, jakož i pro ty, kteří si prostě chtějí vychutnat sladkou chuť bez kalorií. 2/3 lidí, kteří se v průzkumu Calorie Control Council (Rady pro kontrolu kalorií) vyjádřili, že používají tyto produkty, zároveň uvedli, že nedrželi dietu, ale používali je k udržení celkově lepšího zdravotního stavu.

Průzkum potvrdil, že nízkokalorická a nekalorická sladidla mohou být při kontrole příjmu kalorií velkým přínosem. Je však samozřejmostí, že udržování zdravé váhy vyžaduje víc než jen jejich konzumaci. Klíčem k udržení zdravé váhy je naučit se, jak udržet přijaté kalorie v rovnováze se spálenými kaloriemi, tedy jak dosáhnout stavu, který se nazývá energetická vyváženost. Díky nízkokalorickým a nekalorickým sladidlům je zvládání kalorií jednoduché.

Nízkokalorická a nekalorická sladidla patří mezi nejdůkladněji zkoumané potravinové složky na celém světě a existují stovky studií, které potvrzují jejich bezpečnost. Naneštěstí však patří také mezi nejvíce nepochopené potravinové složky. Na základě informací mohou lidé s radostí využívat tato sladidla ve svůj prospěch – jako prostředek k dosažení kontroly nad kaloriemi a trochou sladkosti ve své stravě.

Energetická vyváženost

Jak ji dosáhnout? Energetická vyváženost je klíčem k udržení zdravé váhy a přizpůsobení potravin a nápojů aktivnímu životnímu stylu, který zahrnuje vhodnou stravu založenou na vyváženosti, pestrosti a střídmosti, jakož i pravidelnou fyzickou aktivitu. Rovnost energií říká, že:

kalorie (energie) PŘIJATÉ = kalorie (energie) VYDANÉ

Energetická vyváženost popisuje vztah mezi kaloriemi (energií) přijatými v potravě a nápojích a kaloriemi (energií), kterou tělo spálí. Pro většinu lidí platí, že pokud se kalorie, které přijmou = kaloriím, které vydají, tělesná hmotnost zůstane stabilní, což je ideální stav pro dospělé, kteří mají zdravou váhu. Pokud příjem dlouhodobě převyšuje spotřebu, tělesná hmotnost narůstá. Pokud se dlouhodobě spaluje více kalorií než se jich přijme, nastane úbytek hmotnosti.

Ačkoli by se energetická vyváženost mohla zdát jako jednoduchý koncept, z dlouhodobého zdravotního hlediska to vyžaduje aktivní kontrolu obou stran rovnice energetické vyváženosti. Je třeba znát energetickou potřebu těla, včetně výsledků fyzické aktivity a nabývat znalostí o kalorickém obsahu potravin a nápojů. Musíme si také osvojit postupy, jako je kontrola porcí a počítání kalorií, díky čemuž můžeme mít příjem kalorií pod kontrolou. Průzkum naznačuje, že i malá každodenní rozhodnutí, například jak často a jaké množství jíme a pijeme, zda jít po schodech nebo výtahem nebo zda sledovat svou hmotnost nebo ne, mohou mít nakonec velký dopad na naši tělesnou hmotnost a zdraví.

Sledujte nás i na sociálních sítích




Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Eva Nováčková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj:
woman.sk