Pampeliška lékařská






Doba přípravy 15 minutNáročnost

I když většina lidí považuje pampelišku za neužitečný plevel, tato víceletá bylina pomáhá léčit široký okruh potíží. Pampeliška lékařská je známá svými léčivými účinky a širokým spektrem využití v kuchyni i v lidovém léčitelství. Kvete v dubnu až květnu na loukách, polích a při cestách. Velmi vlhké prostředí pro ni není vhodné.

Její léčivé účinky byly objeveny teprve poměrně nedávno, v Evropě kolem 15. století. Staré knihy uvádějí, že ženy si z byliny a kořene připravovaly zápar na zkrášlování pleti. Pečlivě si s ním myli oči a tvář a doufali, že se jim tím podaří zjasnit tvář. Pro své krev čistící účinky pomáhá pampeliška i při dně a revmatismu. Celá rostlina je léčivá. Listy se sklízejí před kvetením, kořeny v časné jaře nebo na podzim. Nať, tj. celá nadzemní část, se sklízí od časného jara až do dubna. Pampeliška sbíraná brzy na jaře je vhodná pro přípravu salátů a je plná vitamínů C a B2. Také odstraňuje svědění kůže, lišeje, vyrážky a celkově pročišťuje žaludek.

Při sklizni natě je třeba si dávat pozor, abychom nechtěně nevytáhli i kořen. Způsobili bychom tím velkou škodu.

Pampeliška lékařská vlastnosti

Listy: Mají vysoký obsah vitamínů (A, C, K) a minerálů (železo, vápník, hořčík).

Kořen: Obsahuje inulin, který podporuje trávení a je prospěšný pro diabetiky. Kořen se suší a používá se k přípravě čajů nebo jako náhrada kávy po osmažení a umletí.

Květ: Je bohatý na antioxidanty. Používá se pro přípravu medu z pampelišky, sirupů a vína. Čerstvé květiny se používají do salátů. Vařené květiny se používají jako zelenina.

Pampeliška lékařská
https://www.shutterstock.com

Léčivé účinky:

Detoxikace a podpora jater: Pampeliška má detoxikační vlastnosti, podporuje činnost jater a pomáhá při odstraňování toxinů z těla.

Diuretické vlastnosti: Pomáhá zvyšovat produkci moči, což podporuje ledviny a pomáhá při léčbě močových cest.

Podpora trávení: Kořen pampelišky podporuje trávicí procesy, zmírňuje zácpu a zlepšuje chuť k jídlu.

Protizánětlivé a antioxidační účinky: Snižuje záněty v těle a pomáhá chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.

Použití pampelišky v kuchyni:

Saláty: Čerstvé mladé listy pampelišky přidávejte do zeleninových salátů pro jejich nahořklou chuť a výživovou hodnotu.

https://www.shutterstock.com

Čaj z pampelišky: Použijte sušené kořeny nebo listy. Zalijte je horkou vodou a nechte louhovat 10-15 minut.

Pampeliškový med: Sbírejte květiny pampelišky a připravte z nich sirup podobný medu. Květiny povařte ve vodě s cukrem a citrónovou šťávou, přeceďte a uložte do skleněných nádob.

Pampeliškový med
https://www.shutterstock.com

Pampeliškové víno: Květy pampelišky použijte pro přípravu vína. Květy smíchejte s vodou, cukrem, citrónovou šťávou a kvasinkami a nechte fermentovat.

Pampeliškové víno
https://www.shutterstock.com

Odvar: Připravuje se z dopisů. Je vhodný k pročištění organismu, ale i jako mírný povzbuzovač trávení. Připravte jej z čerstvě usušených listů.

Šťáva: vymačkejte šťávu z listů, užívejte 20 ml třikrát denně

Čaj: spolu s kopřivou je účinný přeléčení akné

https://www.shutterstock.com

Sirup: Čtyři plné hrsti pampelišky dáme do 1 litru studené vody a pomalu zahříváme na bod varu. Po vzkypení necháme celou noc stát. Druhý den vše přelijeme přes sítko a okapané květiny vymačkáme oběma rukama. Do šťávy dáme jen 1 kg cukru, promícháme a přidáme na plátky oloupaného citrónu. Hrnec postavíme bez poklice na sporák. Když chceme uchovat co nejvíce vitamínů, zapneme sporák na nejmenší plamen. Takto zahušťujeme tekutinu bez vaření. Jednou nebo dvakrát celou masu ochladíme, abychom vyzkoušeli správnou hustotu. Sirup nesmí být přihustý, neboť při delším skladování by začal krystalizovat, ale ani přiřídky, neboť by po čase zkysl. Měl by mít tak hustou aby se dal dobře natírat na chléb, tehdy příjemně chutná.

https://www.shutterstock.com

Recept na čaj z pampelišky:

Suroviny:

  • 1 až 2 čajové lžičky sušených kořenů nebo listů pampelišky
  • 250 ml vroucí vody
  • Med nebo citron (volitelné)
https://www.shutterstock.com

Postup:

Sušené kořeny nebo listy pampelišky vložte do šálku. Zalijte vařící vodou. Nechte louhovat 10-15 minut. Přeceďte a podle chuti přidejte med nebo citrón.

Sklizeň a příprava pampelišky:

Sbírejte pampelišku na jaře, když jsou listy a květiny nejmladší a nejčerstvější. Ujistěte se, že sbíráte rostliny z oblastí, které nejsou znečištěné chemikáliemi nebo výfukovými plyny.

Pampeliška lékařská je výborným příkladem toho, jak příroda poskytuje rostliny s mnoha zdravotními přínosy a kulinářskými možnostmi.

Sledujte nás i na sociálních sítích




Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Eva Nováčková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj:
woman.sk