Proč míváme bolesti zad?






Bolí vás záda? Proč se bolesti zad opakují?

Téměř každý člověk měl alespoň jednou za život problémy s páteří. Bolestmi „křížů“ pravidelně trpí až 25% osob ve věku 30 až 50 let a jejich výskyt se zvyšuje s přibývajícím věkem. Bolest zad může mít různé příčiny, většinou je však zapříčiněna špatným návykem nesprávného držení těla, případně akutním zánětlivým onemocněním. Opakující se bolesti zad jsou jasným signálem organismu, že dlouhodobě a systematicky něco děláme nesprávně.

Jednou z nejčastějších příčin bolesti zad je porucha funkce svalů. Svaly zabezpečující sezení se dlouhodobým zatěžováním a nesprávným sezením zkracují. Naopak svaly, které mají na starosti dynamický pohyb, ochabují. Mezi oběma skupinami svalů tak pomalu a nenápadně dochází k nerovnováze, což může mít za následek nesprávné postavení jednotlivých částí pohybového aparátu vůči sobě. Navíc dlouhodobým nesprávným zatěžováním meziobratlové ploténky může dojít k jejímu poškození (vysunutá plotýnka nebo zaseknutá páteř).

Náhlou bolest v páteři tedy nezaviní jedno rychlé otočení hlavou nebo zvednutí těžkého břemene. Bolesti jsou výsledkem dlouhodobého zanedbávání a macošského chování k páteři a zádovým svalům. Ale jak už to většinou bývá, naše odhodlání cvičit trvá jen do té doby, než nás záda bolí. Jakmile skončí „péenka“, skončí i každodenní trénování cviků předepsaných rehabilitační sestrou.

Bolesti zad nejsou jen problémem zdravotním, ale také socioekonomickým. Jsou jednou z nejčastějších příčin hospitalizací a pracovní neschopnosti. „Dlouhodobá pracovní neschopnost snižuje šanci návratu do práce, což zhoršuje psychický stav pacienta a šanci na dlouhodobé zlepšení zdravotního stavu. Navíc, vysoká spotřeba léků od bolesti u těchto pacientů může způsobit další poškození zdraví. Vhodnými kombinacemi těchto léků s jinými léčivy, například vitamíny ze skupiny B ve vysokých dávkách, lze snížit jejich dávky a dobu podávání při zachování původní účinnosti.“, řekl MUDr. Peter Makara, MPH, všeobecný praktický lékař a prezident České společnosti všeobecného praktického lékařství.

Nejčastější příčiny bolesti v páteři jsou nepřiměřená a asymetrická zátěž – statická či kinetická, nadváha, nedostatek správného pohybu. „Neustálé jednostranné přetěžování svalstva, příliš dlouhé sezení, nerovnoměrné zatěžování a neopatrné pohyby nebo naopak, úplný nedostatek pohybu postupně vedou ke změnám svalového „korzetu“ a páteře, které se jednoho dne přihlásí v podobě „seknutí“.“, řekl MUDr.Ivan Buran, PhD ., neurolog a člen Slovenské neurologické společnosti.

Naučte se sedět

Vhodnou prevencí problémů s páteří je dodržování tzn. posturální životosprávy. Nejtypičtějším příkladem je správné sezení. Možná si ani neuvědomujeme, jakou část života strávíme sezením. Říká se, že člověk třetinu svého života prospí. Téměř určitě pak další třetinu prosedí. Sezení je přitom na rozdíl od ležení statickou zátěží, které bychom se v podstatě měli vyhýbat. Netřeba však brát věci absolutně, jsou tisíce činností, které vykonáváme vsedě a pokud se trochu posnažíme, sezení přestane být „rizikovým“. Jak toho docílit? Správným podepřením páteře. Sklon opěradla by však neměl být přesně 90 stupňů, ale ideálně 100 ° – 110 °. Chybu s kolmým sezením často dělají řidiči a tím svou páteř příliš zatěžují. Zatímco osa trupu by s nohama neměla svírat pravý úhel, o jeho dodržení bychom se měli snažit pokud jde o chodidla s bércem a také bérce se stehny. Vhodný je tzn. chlapský sed s široce rozkročenýma nohama. Každý, komu je jeho meziobratlová ploténka v bederní oblasti milá, se právě podvědomě pomrvil na židli a napravil své křivé sezení s kulatými zády. Učinili jste tak i vy při čtení těchto řádků?

Pokuste se o správný sed s chráněnou pozicí páteře pokaždé, když si sedáte. Zkontrolujte „své úhly“ a pokuste se nezetrvat dlouho v jedné poloze. Pokud jste v práci odsouzeni k několikahodinovému sezení, ať už za počítačem, za pultem nebo za přístrojem, zkuste si alespoň čas od času sednout na míč nebo PC polštář. Dnes je již k dispozici spousta pomůcek ve stylu „nestabilní židle“. Takové sezení umožňuje stimulovat ty svaly zádového korzetu, které při jiných činnostech dostatečně nezapojujeme. Podporuje především hluboké zádové svaly a neustálou změnou těžiště na sedadle jsme nuceni měnit polohu těla. Dochází tak k optimálnímu postavení nervové, svalové a kosterní soustavy. Nesmíme zapomínat ani na sezení za volantem, zejména při delších cestách. Tehdy dbejte zejména na postavení bederní páteře, protože při nesprávně sehnutých zádech je klínovitě deformovaná meziobratlová ploténka dlouhodobě vystavena riziku poškození otřesy a nárazy. Polohu bederní páteře zvolte tak, aby se opírala v místě, kde se nejvíce ohýbá dopředu.

Předcházení bolesti

Pilates – za tuto účinnou metodu cvičení může naše za počítačem sedící, pohybu vyhýbající se generace vděčit mladíkovi jménem Joseph H. Pilates, který se na konci 19. století rozhodl bojovat proti onemocněním, kterého ho sužovali, po svém – zlepšováním své fyzické kondice. Pilates byl přesvědčen, že tehdejší moderní životní styl, nesprávné držení těla a špatné dýchání byly příčinou „chabého“ zdraví. Začal proto studovat anatomii lidského těla a přitom neustále pracoval na zlepšování své fyzické síly. Vytvořil tak metodu cvičení, která tělo posiluje, vypíná i vyvažuje.

Pilates v sobě spojuje unikátní kombinaci cviků, fokus na tvz. „střed těla“, soustředěnost mysli, přesnost a plynulost pohybů, schopnost kontroly vlastního těla a efektivní dýchání. Při pravidelném a dlouhodobém provádění má tento jedinečný mix mnoho nesporných výhod pro naše tělo:

  • zapojuje a procvičuje všechny části těla rovnoměrně
  • zlepšuje pohyblivost kloubů a pružnost svalů
  • zlepšuje vadné držení těla
  • zlepšuje celkovou ohebnost těla
  • pomáhá předcházet vzniku zranění a chronické bolesti zad
  • zlepšuje koordinaci a koncentraci
  • posiluje nejen tělo, ale příjemně osvěží i mysl

Pilates je dnes považován nejen za populární fitness cvičení, ale také za výborný doplněk tréninků vrcholových sportovců či účinnou formu rehabilitace.

Sledujte nás i na sociálních sítích




Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Eva Nováčková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj:
woman.sk