Trápí vaše dítě průjem? Zvládnout ji je téměř hračka!






Střevní problémy as nimi související průjem – to jsou věru nepříjemné věci, které dokážou řádně potrápit nejen děti, ale i jejich rodiče. Jaké jsou nejčastější důvody a co na ni zabírá?

Kdy mluvíme o průjmu?

O průjmu jako o onemocnění mluvíme tehdy, dochází-li k vyprázdnění střev častěji než 3krát denně. Stolice je přitom řídká až vodnatá. Vedle časté a řídké stolice bývají dalšími doprovodnými znaky bolesti bříška, někdy až křeče, nadýmání, nechutenství či horečka. Velmi nepříjemné a nebezpečné je rizikové spojení průjmu a zvracení. Dítě odmítá přijímat tekutiny či stravu a v důsledku toho dochází k ještě rychlejší ztrátě tekutin. Mimořádnou pozornost bychom měli zachovat zejména u kojenců a nepodceňovat skutečnost, má-li dítě řídkou stolici a je-li to častější, než je běžné.

V každém případě, ať už jde o kojence nebo větší děťátko, neměli bychom odkládat návštěvu lékaře, pokud je průjem velmi intenzivní, nebo trvá déle než jeden den.

Důvody bývají různé…

Nejčastějším důvodem průjmu u dětí bývají bakteriální nebo virové infekce. Zapříčinit je však může i stres – například při cestování, změně prostředí či způsobu stravování, ale i tehdy, přežívají-li strach z různých situací. Někdy však průjem mohou způsobit i některé léky. Velmi důležitý je samozřejmě dostatečný přísun tekutin, ale právě voda, zejména v destinacích na dovolenou, může mít jiné minerální složení, než ta, kterou pijeme doma. Proto bychom měli pít vodu pouze z prověřených zdrojů a pokud jde o malé děti, úplně nejlepší je podávat jim kojeneckou vodu balenou v lahvích. Nejlepší už preventivně, abychom se vyhnuli nepříjemným střevním problémům a průjmu.

Co pomáhá a čemu se raději vyhnout?

Při průjmu je velmi důležitý dostatečný příjem tekutin (vlažný čaj, kojenecká voda). Nedoporučuje se konzumace mléka a mléčných výrobků, ovocné, ani zeleninové šťávy, celozrnné a čerstvé pečivo, ani těžší stravitelná jídla. Pokud jde o větší děti, jejichž jídelníček již bývá bohatší, doporučuje se zvýšit příjem sacharidů (rýže, brambory, starší pečivo, suchary), vhodné jsou i banány, vařená či dušená mrkev, libové drůbeží maso. V případě, že to dítěti nedělá problémy, stravu a tekutiny je třeba podávat častěji a v menších množstvích.

Opatrnost se stravováním se doporučuje zachovat i pár dní poté, co průjmová onemocnění pomine.

Jemná pomoc pro bolavé bříško

Častým průvodním znakem při průjmech u dětí bývá i bolavé bříško. Abychom svému děťátku pomohli, musíme najít potřebný akupunkturní bod, který leží přibližně ve vzdálenosti dvou šířek palce od pupku po obou jeho stranách – doleva i doprava. Tento bod velmi jemně masírujeme krouživými pohyby. Rychlejšího a lepšího účinku dosáhneme tehdy, foukáme-li na toto místo teplý vzduch pomocí fénu. Pokud navíc naneseme na toto místo trochu skořicového nebo levandulového éterického olejíčku, který pronikne ještě hlouběji, bolesti rychle ustanou.

Blahodárný účinek se dostaví i tehdy, položíme-li děťátku na bolavé bříško malý polštářek naplněný sušenými bylinkami nebo třešňovými peckami, který jsme zahřáli v mikrovlnce.

průjem

Tip do domácí lékárničky:

EnteroKids

Dětský sirup ke zvládnutí průjmu

Tento sirup, který je vhodný od 6 měsíců věku dítěte, má opravdu skvělou chuť. Pokud ho budete mít doma, po ruce, nejenže vás průjem vašeho děťátka nezaskočí, ale jej i rychle zvládnete a svému děťátku účinně a bez zbytečného experimentování pomůžete.

Sirup je balen v praktické lahvičce o objemu 100 ml, přičemž nejmenším dětičkám je doporučená dávka 5 ml za den.

10 důvodů, proč tento výborný sirup je třeba mít v domácí lékárničce:

  • dětský sirup ke zvládnutí průjmu
  • vhodný od 6 měsíců
  • extrakt z borůvek, působí při průjmu díky antibakteriálním a antioxidačním účinkům
  • extrakt z šipek, které obsahují třísloviny a antivirové látky zmírňující průjem
  • vitamíny K působí proti krvácení, které se při průjmech často vyskytuje
  • vitamin C přispívá ke správné imunitě
  • vitamin B6 podporuje chuť k jídlu
  • skvělá příchuť
  • od 6 měsíců
  • ideální i v létě na dovolenou pro celou rodinu – díky optimálnímu dávkování sirup dlouho vydrží

www.velex.sk

Sledujte nás i na sociálních sítích




Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Eva Nováčková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj:
woman.sk