Třešně, chutné a zdravé






Třešňová sezóna je v plném proudu, první plody dozrávají už v květnu a červnu a až do konce července si můžeme pochutnávat na těchto sladkých šťavnatých plodech.

Víte, že existuje více než tisíc odrůd třešní a višní?

Na Slovensku se třešně staly běžnou součástí ovocných sadů již ve 12. století a višně asi o dvě století později. Mnohdy se třešeň považovala za symbol krásy a plodnosti, a proto při narození holčičky bývalo zvykem vysadit třešňový strom. Odedávna se tyto kulaté červené plody využívaly iv lidovém léčitelství, zejména na očistné kúry. Odvádějí z těla toxické látky a tekutiny, pročišťují ledviny a mají také mírně projímavé účinky. Třešně obsahují značné množství minerálních látek a stopových prvků, zejména draslík, který je důležitý pro správnou činnost srdce a zdravou pokožku, ale také železo, vápník, síru, fosfor, hořčík, sodík a menší množství zinku, mědi, manganu a kobaltu. Navíc obsahují nezanedbatelné množství vitamínu C, provitamin A, vitamíny skupiny B, pektin a organické kyseliny.

Zázračné ovoce?

Třešně jsou velmi účinným prostředkem při léčbě dny. Již 250 g třešní denně výrazně sníží obsah kyseliny močové v krvi, která má hlavní podíl na vzniku tohoto bolestivého onemocnění. Flavonoidy obsažené v červeném barvivu, v kombinaci s vitamínem C a zinkem ovlivňují pružnost a regeneraci tkáně. Neutralizují škodlivé vlivy takzvaných volných radikálů a zmírňují zánětlivé procesy v organismu. V přírodním léčitelství se proto odedávna využívaly k léčbě artritidy, revmatu, paradentózy a různých zánětů. Rostlinná barviva v třešních, takzvané antokyanidiny dokážou ničit enzymy, které způsobují stárnutí a vadnutí pleti a posilují stěny cév, díky vápníku prospívají i našim kostem a zubům. Kyselina listová obsažená v třešních spolu s minerály, zejména vápníkem, draslíkem a železem, podporuje mozkovou činnost, krvetvorbu i obranyschopnost organismu, zklidňuje nervovou soustavu a pomáhá i při léčení poruch paměti, vysoký obsah jódu napomáhá správnému fungování štítné. Na třešních si mohou pochutnat i diabetici, neboť obsahují málo uhlohydrátů a cukr je ve formě fruktózy.

Každý den hrst čerstvých třešní zlepší trávení, zbaví tělo škodlivin a pleť zkrášlí a vyhladí. Dopřejte si také třešňovou kúru. Alespoň týden byste měli každý den sníst minimálně 250 g třešní, čerstvých nebo i zpracovaných. Upraví vám trávení, odstraní zácpu, odvodní.

Třešně jsou výborným prostředkem při redukčních dietách, účinné látky v nich neutralizují mastné složky potravy a nedovolí jim proniknout přes střevní stěnu do krve. Jsou také nízkokalorické a obsahují až osmdesát procent vody.

Nákup

Třešně jsou velmi háklivé, mají velmi tenkou slupku a dlouho nevydrží, proto je třeba je zkonzumovat nebo zpracovat co nejrychleji po sklizni. Vybíráme pevné plody se zelenou stopkou, která je znakem čerstvosti.

Recepty

Netřešňové noky

Tvarohově – třešňový závin

Třešňový koláč z toastů

Sledujte nás i na sociálních sítích




Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Eva Nováčková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj:
woman.sk